Adres :
Çiğli / İzmir
E-posta :
info@guvenilaclama.net
Telefon :
0232 384 28 22

Yılan Sokması

> Bilgi > Yılan Sokması
Güven İlaçlama | 0 532 425 40 85

Yılan Sokmasında Yapılması Gereken İlk Müdahale

Halk arasında yaygın olarak bilinen yaranın ısırılıp zehrin ağızla emilmesi, işe yaramaktan çok zarar veren bir uygulama olmaktadır. Isırılan bölgenin kesilmesi, sıkı bir bağ ile bağlanması gibi yanlış uygulamalar da kan dolaşımını durdurup organ kaybına kadar gidebilmektedir. Yılan tarafından ısırılan bölgeye buz konulmamalı ve bayılmalarda kesinlikle elektrik şoku uygulanmamalıdır.

Yılan’ların soktuğu yerde uyuşukluk ve duyu kaybı yaşanmaktadır. Zehir etkisiyle bilinç kaybı, konuşma bozukluğu ve baş dönmesi yaşanabilmektedir.
Yutma ve solunum güçlüğü, solunum yetmezliği, alerjik reaksiyona tepki veren insanlarda bayılma ve mide bulantısı görülebilir. Göz bebeklerinde büyüme de diğer bir yılan sokması belirtisidir.

Yılanın soktuğu yer kızarır, kızaran bölge ılık su ile bir kaç defa yıkanmalıdır. Yaralı bölgenin hareket etmemesi ve kan dolaşımının hızlanmaması gereklidir. Bir tahta yardımıyla desteklenerek yaralı bölgenin hareket etmemesi sağlanabilir. Kalp ile yaralı kısım arasına venöz turnike uygulaması yapılarak en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]